Дерев’яні будинки вважаються одними з найдовговічніших споруд, які не поступаються своєю витривалістю в часі кам’яним конструкціям. Існує безліч випадків, коли дерев’яні будинки, збудовані декілька століть тому, наприклад, майстрами Сибіру чи українських Карпат, збережені в хорошому стані до наших днів.

Рогатин, церква Святого Духа, 1598 рік.
Покрівля реконструйована, зруб першого поверху
і частково другий поверх – оригінал.
Пам’ятка архітектури

Гуцульська гражда родини Харуків
с.Криворівня Верховинського району.
Датується 1754 роком.
Покрівля реконструйована, зруб стін – оригінал.
Пам’ятка архітектури.

с.Данилове, Закарпаття.
Пам’ятка архітектури.

Сучасний будинок зі зрубу.

Сьогодні, в час високого розвитку промислових технологій, переважна більшість звичайних споживачів і навіть чимало професійних будівельників довіряють розрекламованим сучасним засобам захисту деревини, виготовлених на основі штучно модифікованих смол, акрилових складів, силікатів, розчинників та інших хімічних додатків. Однак, замість якісного багаторічного захисту дерева від вологи, ультрафіолету та інших природних руйнівних впливів, власники дерев’яних будинків із плином нетривалого часу(3-4 роки) після обробки такими «сучасними» захисними засобами, в більшості випадків можуть спостерігати на фасадах своїх будинків наступну картину:

Захисний шар фарби потріскався,  частково відшарувався,  в місцях пошкоджень дерево почорніло від руйнування водою і ультрафіолетом…

Такі, популярні сьогодні в побуті захисні покриття, як алкідні фарби і лаки, лазурі, інші захисні засоби з вмістом синтетичних смол, розчинників, акрилові захисні засоби та інші ненатуральні покриття – не витримують природних атмосферних навантажень, тріскаються та відшаровуються під дією інтенсивного ультрафіолетового випромінювання, перепадів температур та вологи. Але господар, який будує будинок з дерева, сподівається на те, що будівля прослужить йому та нащадкам багато десятиліть без проблем, а при хорошому догляді, і декілька століть без капітальних ремонтів. І такої мети можна з впевненістю досягнути, використовуючи для захисту зовнішніх дерев’яних стін будинку захисні суміші, приготовані виключно на натуральній основі з вмістом 100% натуральних (природних) компонентів – подібних до тих, які використовувалися зодчими майстрами напротязі минулих тисячоліть.

Для ефективного захисту дерев’яних фасадів від руйнування слід знати наступне:
1. Біологічне руйнування деревини спричиняється руйнуючою дією біологічних агентів: грибами, комахами та молюсками… Причини гниття деревини криються в розвитку та життєдіяльності грибів, які руйнують її основу – клітковину. Необхідні умови для перебігу процесу гниття – температура навколишнього середовища від 0 до +40 °С, вологе середовище (18-70%), застійні явища повітря.
2. Конструкційні і фізичні заходи по захисту деревини від гниття повинні бути спрямовані на виключення і попередження умов для розвитку руйнуючих дерево грибів: зволоження дерев’яних конструкцій і конденсації вологи під час всього періоду експлуатації будинку, підвищеної вологості навколишнього середовища, відсутності достатньої циркуляції повітря .
3. Ультрафіолетове руйнування. Під впливом погодних умов, крім біологічного враження грибами, дерево піддається руйнуванню сонячним ультрафіолетовим випромінюванням .
4. Основні завдання, які повинні виконувати якісні захисні матеріали при обробці ними фасадів з дерева: відведення опадів (дощових крапель); захист від мікроорганізмів, комах та від УФ- променів; стійкість самих покриттів, що наносяться, до погодних умов; захист внутрішніх і грунтових шарів дерева від коливань температури, утворення роси і конденсату; декоративне оформлення поверхні; хороші технологічні властивості (зручність використання).

З точки зору основних завдань, які покликані виконувати захисні покриття для дерева, такі натуральні складники, як лляна олія, бджолиний віск, натуральні рослинні воски (віск карнауби, віск канделіли), тунгова олія  та деякі інші, володіють значно кращими техніко-експлуатаційними характеристиками, порівняно з синтетичними матеріалами.

• Захист внутрішніх шарів дерева від конденсату і накопичення вологи. 

Молекули лляної олії приблизно в 50 разів менші за молекули синтетичних смол і приблизно в 10 разів менші за найщільніші пори дерева.  Завдяки цьому лляна олія глибоко проникає в структуру дерева, просочує його внутрішні шари і полімеризується всередині. Дерево, після обробки олією, продовжує дихати, не дивлячись на набуті водовідштовхуючі властивості. Лляна олія надає  деревині  стійкість до утворення тріщин, пересихання і вицвітання. Олія безпосередньо зв’язується з структурою дерева і передає йому свої властивості. На відміну від натуральної олії, синтетичні фарби та  їхні складові полімери (алкідні і акрилатні смоли) затруднюють дифузію водяного пару, створюють водо-паро непроникну плівку на поверхні, що сприяє накопиченню вологи у внутрішніх шарах деревини.

Кожному будівельнику потрібно пам’ятати, що будинок – це живий   організм і йому потрібно «дихати». Водяні молекули, розчинені в повітрі, проникають крізь стіни зсередини будинку назовні. Завдання будівельника – забезпечити безперешкодне відведення водяного пару з стін будинку назовні і усунути усі можливі причини утворення водяного конденсату всередині стін. Тому, використання для зовнішньої обробки дерев’яних стін «правильного» покриття, яке «дихає», дозволяє значною мірою справитись з поставленими завданнями захисту фасадів при будівництві дерев’яного будинку.

Поряд з натуральними оліями, натуральні бджолиний та рослинні воски (карнауби, канделіли) також володіють хорошою  паропроникною здатністю. Як карнаубський (віск пальми карнауба), так і бджолиний воски є 100% натуральними продуктами, тобто такими,  які створені самою природою і використовуються людиною в незмінному вигляді. Поєднання  натуральних  восків  у відповідній рецептурній  формулі  разом  з натуральними оліями дозволяє комплексно застосовувати усі ці першокласні природні матеріали одночасно і досягати видатних захисних результатів, не порушуючи при цьому умов природної парової дифузії в структурі деревини.

• Захист дерев’яних фасадів  від атмосферних опадів (відведення дощових крапель і роси), від УФ-променів та стійкість захисних покриттів до погодних умов.

Якщо порівнювати захисні властивості різноманітних покриттів від зовнішніх опадів, то на перший погляд може здаватись, що синтетичні покриття з твердою захисною плівкою значно перевершують усі натуральні аналоги. І дійсно, будь-які із поліуретанових, алкідних чи навіть акрилових лаків, лакобейців, чи фарб в перші дні після застосування, утворюють на поверхні дерева красиву тверду захисну плівку. Вони швидко висихають, створюють красивий завершений товарний вигляд дерев’яного фасаду і на перших порах здатні прекрасно справлятися з захистом від води та сонячної ультрафіолетової радіації. Але, час показує, що такі покриття в результаті замість захисту будинку приносять його господареві великі збитки. З цього приводу, буде корисним навести цитати з наукової статті ведучого в Німеччині спеціаліста по старих будівлях, архітектора і реставратора Конрада Фішера (Konrad Fischer): 

Алкідні і акрилатні фарби щільно закупорюють поверхню, перегороджують транспорт водяного пару, в порівнянні з природними лаками недостатньо еластичні для деталей, що піддаються погодним і температурним змінам. Волога проникає через сітчасті тріщини і накопичується під фарбовою плівкою, руйнуючи тим самим дерев’яну конструкцію. Так, при незнанні властивостей будівельного матеріалу, він із “охоронця” конструкції уже скоро може стати її прямим ворогом.

Стаття архітектора Конрада Фішера

Для фарб, які містять алкідні сполуки, особливо характерні пошкодження в напрямі деревних прожилок. Проникаюча під шар лакофарбового покриття вода, не може швидко висихати і призводить часто до прихованого гниття дерева.

Подібні фарби мають не тільки короткочасний термін життя, швидко здуваються і відлуплюються, а й наносять шкоду дереву за рахунок накопичення і застою вологи під пошкодженим шаром фарби. Це додатково ускладнює подальший ремонт і відновлювальні роботи. Ремонт фасаду передбачає не тільки повторне нанесення нового шару захисного покриття, а і попередню очистку дерева від старого потрісканого і відшарованого лаку чи фарби. Такі відновлювальні роботи тягнуть за собою додаткові організаційні труднощі, фінансові витрати на оплату ремонтних робіт та механічне пошкодження верхніх шарів структури дерева, що піддається очищенню.

Не довіряйте пустим обіцянкам з приводу надійності лаків і фарб з вмістом синтетичних смол. Я ще ніколи не бачив таких, які б без пошкоджень витримували 24 місячний термін. А серед фарб на основі натуральної олії – багато разів, в тому числі і у власному домі.

Стаття архітектора Конрада Фішера

На відміну від синтетичних матеріалів, натуральні захисні засоби на основі олій і восків, дуже добре витримують перевірку часом! Натуральні олії не лежать плівкою на поверхні дерева, а проникають глибоко в його структуру, залишаючи на поверхні дуже тонкий шар. Натуральні карнаубський і бджолиний воски в поєднанні з оліями, здатні частково проникати в пори дерева і закривати їх від проникнення водяних крапель ззовні. Вони еластичні і не бояться перепадів температур і інших агресивних зовнішніх впливів. Віск стійкий до ультрафіолетових променів, дуже міцно зв’язується з поверхнею дерева, проникає у його верхні шари на декілька міліметрів і захищає його від руйнування сонцем. Завдяки природній еластичності, воскове покриття не здатне до утворення поверхневих тріщин. Під дією перепадів температур, віск на поверхні дерева розширюється і стискається разом з деревними волокнами, не пошкоджуючи при цьому свого захисного шару.

Однією з основних технологічних переваг застосування натуральних захисних складів на основі олій і восків є те, що вони легкі в нанесенні і не потребують особливих професійних навичок у будівельників. Крім того, їхнє використання в будівництві повністю виключає в майбутньому необхідність проведення ремонтів фасаду з дерева. Замість частих ремонтів, які потребують фасади, покриті плівковими синтетичними засобами, дерев’яні фасади, оброблені натуральними олійно-восковими складами достатньо лише періодично оновити(повторною обробкою) через певні періоди експлуатації. Необхідність періодичного оновлення олійно-восковим захистом пояснюється здатністю свіжого необробленого дерева втягувати глибоко в свої пори натуральні олії, аж до того часу, поки воно не насититься ними повністю.

Оскільки натуральні олійно-воскові засоби не містять затверджувачів (сикативів), у дерева є достатньо часу для того, щоб ввібрати олію у свою структуру. Порівняно з 100% натуральними складами, олії чи олійно-воскові суміші з сикативами не проникають глибоко в пори дерева, швидко сохнуть в верхніх шарах, а наявність сикативів закупорює пори і погіршує парову дифузію. Натуральні олії і олії з воском (масловоски) висихають у верхніх шарах дерева ( глибиною 1-2 мм ) в термін від 2 тижнів до місяця (при висиханні поверхневої плівки – 2-14 діб), а частина олії, яка проникла глибоко в структуру дерева (на декілька сантиметрів) – повністю полімеризується напротязі часу від 6 до 8 місяців. Час висихання оброблених фасадів індивідуальний і залежить від породи дерева, його вологості та від погодних умов, в яких перебуває дерев’яний фасад під час і після захисної обробки (температура повітря, наявність опадів, вологість, інтенсивність сонячного опромінення, пора року та ін…)

Повторна обробка масловоском дерев’яного фасаду будинку рекомендується після висихання попередньо нанесеного шару. Бажано проводити повторну обробку фасаду свіжим шаром масловоску не раніше, ніж через 2 місяці після першого нанесення, для того, щоб попередній шар просох і дерево могло прийняти наступну порцію захисту. Для обробки дерев’яних фасадів натуральними олійно-восковими складами немає обмежень по кількості нанесених шарів, оскільки усі попередньо нанесені захисні шари з плином часу (внаслідок хімічної взаємодії з киснем) остаточно полімеризуються в структурі деревини, твердішають і міцно зв’язуються з деревом, а натуральний карнаубський чи бджолиний віск набуває в дереві особливої твердості і міцності. Свіжий, ще не оброблений фасад, бажано захистити двома послідовними шарами масловоску з інтервалом між обробкою – 2-3 місяці. А далі, в наступні роки, можна доглядати фасад будинку в залежності від потреби.

Найбільш частого догляду дерево потребує на початку експлуатації, коли воно ще не наситило свою структуру маслом і воском. В подальшому, вже після 3-ого разу обробки насичення дерева захисним складом поступово стабілізується і необхідність в частому догляді за фасадом зменшується (достатньо буде приділяти увагу фасаду раз в 5 або 10 років). В сонячну теплу погоду, коли сонячні промені нагрівають поверхню дерева на фасаді до 70-80°С , надлишки масла і розтопленого воску можуть виступати на поверхню дерева у вигляді крапель і це буде свідчити про якісний збалансований захист і насичення дерева. Господарю свого улюбленого будинку з дерев’яного брусу чи дикого зрубу тут можна порадити періодично, кожного сезону, оглядати фасад і, в залежності від потреби, приймати рішення про профілактичні чи додаткові заходи з догляду за ним. Правильно і з любов’ю доглянутий будинок з дерева, буде збережений в ідеальному стані та виглядати шляхетно і через багато десятків років експлуатації.

• Антисептичний і протипожежний захист.

Багато популярних антисептичних захисних засобів для дерева діють токсично(тобто з вмістом ядовитих речовин) на деревних шкідників – комах і грибів. Ці препарати успішно запобігають руйнуванню дерева, але вони містять різноманітні яди, наприклад препарати бору, ліндан, формальдегід та ін.. Такі препарати здатні наносити шкоду не лише шкідникам, але й навколишньому середовищу, домашнім тваринам та здоров’ю людини. Таких препаратів ми рекомендуємо уникати. Крім відверто ядовитих, на будівельному ринку присутні пропозиції інших типів антисептиків, набагато більш дружелюбних до навколишнього середовища. Наприклад, технологія просочування дерева солями металів в комплексі: біхромат натрію(калію), солі міді та цинку. Даний метод набуває популярності(обробка дерева під вакуумом в автоклавах), дає хороший захист від гниття деревини. Також, окремо можна виділити природні поклади магнієвих солей – бішофіт. Даний мінерал абсолютно не шкідливий для людини, але добре захищає дерево від гниття і комах, а також, використовується для протипожежної обробки дерева. Деякі родовища бішофіту, в тому числі українські родовища полтавської низовини, використовуються в лікувальних цілях.

Обробка деревини ядовитими антисептичними препаратами або природними солями і мінералами, без сумніву допомагає успішно захищати дерево від руйнування на певний час. Наприклад, антисептики деяких іменитих виробників, що присутні на полицях торгівельних мереж, здатні захищати непокрите дерево хвойних порід від утворення синяви до 6 місяців. Інші, більш прогресивні методи захисту деревини, такі як просочування солями металів під вакуумом в автоклавах, обіцяють надійний захист хвойних порід від гниття на 60-70 років, а для ділянок дерева, що перебуває в безпосередньому контакті з землею – 30-35 років. Також дуже хороший захист, на десятки років, дає бішофіт, при умові вимочування пиломатеріалів або цільних колод в соляному бішофітовому розчині чи при обробці бішофітом в автоклаві.

Такі натуральні матеріали, як лляна олія, бджолиний віск, бджолиний прополіс, витяжки рідких фракцій смоли хвойних дерев є загальновідомими природними антисептиками. Дані природні речовини мають антисептичну і протизапальну дію і широко використовуються в медицині. При застосуванні в захисній обробці деревини, лляна олія, прополіс, віск, ефіри живиці здійснюють прямий антисептичний вплив на шкідливі гриби та комахи. Крім того, лляна олія і бджолиний віск володіють таким непрямим антисептичним фактором, як – захист деревини від вологи і від пересихання, що допомагає усунути в ній необхідні умови розвитку грибів та шкідливих дерево точильних жуків.

Для якісного захисту дерева від руйнування, при будівництві будинку необхідно дотримуватись комплексу основних будівельних умов:
1.Використання для виготовлення дерев’яних конструкцій тільки сухої деревини;
2.Захист конструкцій від зволоження під час будівництва і експлуатації споруд;
3.Забезпечення правильного режиму повітряної циркуляції, осушення повітря і теплового режиму;
4.Правильне застосуваня і використання ізоляційних матеріалів.

Правильна тепло-, гідро- і пароізоляція, антисептичний захист, створення хорошого осушуючого режиму, забезпечення вентиляції конструкцій, усунення можливості виникнення конденсації водяного пару – усіх цих умов необхідно дотримуватись при проектуванні і зведенні дерев’яних будівель.

При використанні ізоляційних матеріалів: гідроізоляція і теплоізоляція повинні укладатись з сторони зовнішнього поступлення холодного повітря, пароізоляція – з сторони опалюваного приміщення.(використання ізоляційних матеріалів актуальне для багатошарових стінових конструкцій).

При будівництві стін будинку з масивного дерев’яного брусу або дикого зрубу, ізоляційні матеріали (крім гідроізоляції фундаменту і облаштування даху) не використовуються, і у цьому випадку використання «правильних» матеріалів для захисної і декоративної обробки дерева є особливо актуальним. Захисне покриття повинно бути комплексним і забезпечувати одночасно усі необхідні умови експлуатації – захист деревини від зволоження, біологічних агентів руйнування, фізичних, хімічних і кліматичних факторів. Виходячи з принципу комплексного захисту деревини, деякі захисні засоби можна класифікувати як «додаткові»(наприклад окремі антисептичні суміші-ядохімікати, натуральний бішофітовий захист, імпрегнація солями металів) які є ефективними, але не виконують всього комплексу захисту, а лише окрему його частину; і «основні», які здатні надавати комплексний багатосторонній захист (захисні натуральні олії, воски, масловоски та інші).

Напротязі багатьох віків майстри — теслярі для «збереження» дерева вдавались до споконвічних природних компонентів. Використання цих компонентів зберігало екологічну чистоту і природну красу дерева. Оскільки дерево — елемент живої природи, то його декоративну обробку здійснювали натуральними матеріалами, на основі натуральних олій, воску, різноманітних рослинних витяжок, здатними залишати пори відкритими для водяного пару, не дивлячись на глибоку обробку деревини.

Усі ці природні засоби включені в основу рецептури захисних складів для дерева під торговою маркою «Едельвейс». Розробляючи дані продукти, ми ставили за мету об’єднати в одному продукті такі важливі характеристики, як надійний захист від вологи, стійкість до атмосферних впливів, міцність і довговічність захисного шару, антисептичні властивості, паропроникну здатність, декоративні властивості, екологічність. Розуміючи, що тільки використання натуральних матеріалів може забезпечити усе це в одному, ми використовуємо для виробництва наших продуктів виключно високоякісні натуральні олії та воски, природні екологічно чисті розчинники та природний антибіотик – прополіс бджолиний. В рецептурі «Едельвейс» не використовуються взагалі дешеві штучні замінники восків – нафтові парафіни, нафтові розчинники і сурогати, хімічні консерванти, затверджувачі і синтетичні смоли, що дає нам підстави стверджувати про 100% натуральність наших продуктів і забезпечувати їх високу якість.