Для якісного здорового життя людини надзвичайно важливе значення має екологія середовища, в якому людина щоденно перебуває – на роботі, вдома або на відпочинку. Тому люди все більше починають приділяти увагу питанню “екологічності” будівельних матеріалів, з яких будують власне житло, відпочинкові споруди, сауни, офісні приміщення та інші.

Дерево завжди було одним із головних будівельних матеріалів, яке використовувалось людьми впродовж тисячоліть і не має подібних собі аналогів за багатьма техніко-експлуатаційними характеристиками до цього часу. Воно по-праву залишається одним із найекологічніших конструкційних та декоративних матеріалів в будівництві. Деякі породи дерева, наприклад, такі як кедр, дуб, бук здатні навіть чинити лікувальний ефект на організм людини. Усі ці, без сумніву, чудодійні властивості дерева повинні бути збережені і не зведені нанівець в процесі будівництва і оздоблювальних робіт. Адже, використовуючи лише екологічно чисті натуральні матеріали для захисту дерева та для декоративної обробки дерев’яних поверхонь, можливо досягнути першочергового завдання, яке дерево покликане виконувати в домі – забезпечення здорового і комфортного середовища для проживання.

В сучасних умовах питання правильного вибору захисних і оздоблювальних матеріалів для дерева починає набувати особливої актуальності, оскільки все більше людей хочуть жити в здоровому домі з дерева, ходити по дерев’яній підлозі, користуватись меблями з натурального дерева . Дуже часто на будівельному ринку представлені десятки різноманітних засобів і виробників, і господарю свого будинку буває іноді важко розібратись в усіх особливостях і вирішити, який саме захисний склад і з якими властивостями застосувати.

Тому, буде доречним пам’ятати про ряд основних принципів при виборі екологічно чистого матеріалу для захисту дерева:

1.Важливо, щоб в складі матеріалів для обробки дерева ( пропиток, лазурі, лаків ) було якнайменше нафтових або інших токсичних розчинників.

Найчастіше розчинники застосовують для розчинювання смол, які входять в рецептуру захисних складів, фарб та лаків, а також для розрідження олійної основи і пришвидшення висихання. Найпоширенішими розчинниками в сучасних дорогих оліях та фарбах є високоочищений деароматизований бензин (деароматизований white spirit). Способом багатоступеневої перегонки досягається висока очистка бензинів від ароматичних вуглеводів, що майже позбавляє його неприємного нафтового запаху.

Однак, такі високо очищені розчинники приносять не меншу шкоду здоров’ю, ніж звичайні дешеві уайтспірити. Високоочищений бензин, так само як і звичайний, має здатність інтенсивно випаровуватись і потрапляє в людський організм, зокрема в кров, через легені при вдиханні його парів. Концентрації парів вище рекомендованого рівня викликають подразнення очей і дихальних шляхів, можуть викликати головні болі, головокружіння, анестезію чи інші негативні ефекти на центральну нервову систему. Крім уайтспириту поширені також інші штучні органічні розчинники на основі бензолів, толуолів, ксилолу, а також  хлористі з’єднання вуглецю, нітро-розчинники. Проблематика: небезпечні для здоров’я (скарги на серце, кровообіг, руйнування нервової системи).  Лаки на водній основі (водоемульсійні) містять бутиленглюколь,  який викликає різь в очах і  подразнення слизової оболонки, можлива зміна  спадкового матеріалу.

2.До складу матеріалів для обробки дерева не повинні входити токсичні різноманітні спеціальні домішки для боротьби з мікроорганізмами, комахами та гризунами (біоциди, інсектициди, формальдегіди та інші яди).

Наприклад, формальдегіди є дуже поширеними при використанні в технологіях виробництва різноманітних будівельних матеріалів це клейові суміші в плиті ДСП, клеї в кухонних робочих поверхнях для приклеювання пластикового захисного шару до основи (постформінги),  в якості антисептика в термоізоляційних плитах з мінеральної вати та скловати, антисептична обробка бамбуку, ротангового полотна та інших будматеріалів з метою захисту від гризунів під час морських перевезень (експорті) з субтропічних і тропічних країн, а також в якості антисептичних домішок в пропитках, фарбах і лаках для деревини.
Формальдегід (від лат. formica — мураха), Альдегід мурашиної кислоти.
Токсичні властивості: негативно впливає на генетичний матеріал, репродуктивні органи, дихальні шляхи, очі, шкіру. Має здатність накопичуватись в печінці. Вчиняє сильну дію на центральну нервову систему.

Багато інших захисних засобів для дерева також діють токсично (тобто з вмістом ядовитих речовин) на шкідників ( комах і грибів, які живляться деревиною), наприклад пильник сосновий (lat. Diprion pini), лісоруб-усач домовий (lat. Hylotropos bajulus), точильник домовий (lat. Anobium pertinax), гриб домовий (lat. Merilius lacrymans) і т.д. і т.п. Ці препарати успішно запобігають руйнуванню дерева, але вони містять різні яди (напр. препарати бору, ліндан …) шкідливі не тільки живим організмам, руйнуючим деревину. Вони наносять шкоду корисним комахам і тваринам (бджолам, летючим мишам , домашнім тваринам ), а також людині. Тому подібні засоби потрібно застосовувати якомога рідше, а краще взагалі обходитись без них.

Напротивагу ядовитим речовинам, такі натуральні матеріали, як лляна олія, бджолиний віск, бджолиний прополіс, витяжки рідких фракцій смоли хвойних дерев є потужними природними антисептиками, які не шкідливі для людини, але дуже ефективно боряться з мікроорганізмами і шкідливими комахами.

Надзвичайно корисною для людини в цьому питанні є цінна сільськогосподарська культура – льон. Лляна тканина відома своїми антисептичними і гіпоалергенними властивостями завдяки вмісту в її структурі кремнезему, широко використовується в побуті та в медицині. Олія з льону, завдяки своїм антисептичним властивостям використовується в медицині для лікування кишково-шлункових захворювань і сприяє кращому обміну речовин, живить організм корисними жирними кислотами омега-3 і омега-6. В свою чергу у будівництві лляна олія , після проходження спеціального процесу часткової очистки від жирів Омега-3 і Омега-6, одержує кращі властивості висихання та зберігає усі свої бактерицидні і антисептичні властивості, не дозволяючи грибам та іншим мікроорганізмам поширюватись в дереві і руйнувати його. Крім прямого антисептичного ефекту на мікроорганізми, лляна олія в структурі дерева виконує ряд інших важливих захисних функцій, які покликані усунути умови для існування руйнуючих біологічних факторів в дереві. Так, насичуючи собою пори дерева, олія запобігає проникненню в дерево вологи (води), яка є необхідною умовою для розвитку шкідливих грибів. Крім того, в спекотну погоду лляна олія запобігає пересиханню і розтріскуванню дерева і відповідно, зменшує ризик поширення деяких видів деревоточильних жуків.

Прополіс бджолиний – унікальний по своїх лікувальних якостях натуральний матеріал, який виготовляють бджоли. Прополіс є одним з найсильніших відомих натуральних антибіотиків, має складну будову, не всі його компоненти до кінця вивчені, але відомо, що він забезпечує ідеальну чистоту і гігієну в вулику. До числа активних речовин в прополісі відносяться, головним чином , флавоноїди, які чинять лікувальний вплив на судинну систему, на нирки, жовчовивідні шляхи, а крім того володіють протимікробним, противірусним і протигрибковим ефектом. Бактерицидний вплив мають і інші речовини, що містяться в прополісі, наприклад, ферулова кислота, що в сукупності забезпечує високий протизапальний, антибактеріальний і антисептичний ефект прополісу.

Бджолиний віск, подібно до прополісу, також володіє антисептичними властивостями. Віск використовується для приготування медичних препаратів, мазі, різних протизапальних і антиалергічних народних лікувальних засобів. Використання натурального воску в обробці дерева, крім його основних функцій(захист від води та ультрафіолету, захист від пересихання і розтріскування, декор), забезпечує також додаткову антисептичну функцію.

3.Бажано, щоб в різноманітних захисних складах для дерева були відсутні будь-які затверджувачі – сикативи (каталізатори), які використовуються більшістю виробників для штучного прискорення процесу сушки захисних складів для дерева – фарб, лазурі, пропиток і лаків.

Сикативи (від лат. siccativus — висушуючий) — допоміжні речовини, котрі вводяться в олійні фарби для прискорення процесу висихання. Хімічно є каталізаторами окислювальної полімеризації рослинних олій. В якості сикативів можуть використовуватись солі кобальту, марганцю, цирконію, барію, свинцю, кальцію та інші.

Серед найнебезпечніших для здоров’я і найбільш ядовитих є солі свинцю. (заборонені до використання в більшості розвинутих країн). Найменш небезпечними з поширених зараз сикативів вважаються солі кобальту, хоча вони також мають здатність викликати алергію і головокружіння. Відомо, що будь-який з каталізаторів, який використовується для прискорення процесу висихання, вступає в хімічну реакцію з рідинами та жирними кислотами та змінює їхню хімічну структуру. Попадаючи в організм людини через органи дихання та шкіру, сикативи здатні модифікувати жирні кислоти, окислювати організм, викликати перепади артеріального тиску, спазми судин, головний біль та алергію.

Механізм та хімізм дії сикативів ще недостатньо вивчений, але відомо, що вони прискорюють утворення перекисів, оскільки метали з перемінною валентністю добре переносять кисень.

Сикативи утворюють з органічними молекулами розчинні з’єднання. Кобальт і марганець при кімнатній температурі ініціюють висихання за рахунок утворення проміжних продуктів, що володіють окислювальними властивостями. Інші елементи типу свинцю, цинку, кальцію і цирконію доповнюють дію кобальту і марганцю, полегшуючи процес полімеризації.

Однак, високоякісні рослинні олії, такі як лляна або тунгова, є повністю висихаючими оліями і полімеризуються природним способом за певних умов. Наприклад, для досягнення властивостей якісної природної полімеризації лляної олії, вона повинна бути очищена природним методом відстоювання в скляній прозорій тарі на сонячному світлі напротязі не менше 6 місяців. Сорти такої високоякісної олії особливо цінні для написання картин художниками, висихають по усій глибині, дають якісну тверду плівку і не жовтіють. Існують також інші методи природної очистки лляної олії з допомогою природних мінералів, які дозволяють одержувати високоякісну повністю висихаючу сировину, не застосовуючи при цьому розчинників, хімічних сикативів і каталізаторів.

З технологічної та техніко-експлуатаційної точки зору, чим менше сикативів застосовується в олійних фарбах та лаках, тим довшим є висихання, але і краща стійкість захисного шару в зовнішніх природних умовах! Повна відсутність сикативів в 100% натуральних захисних складах ніяк не погіршує якісних характеристик покриття, а навпаки, дозволяє олійним складникам глибше проникати в структуру дерева, забезпечує більшу еластичність і паропроникність захисного шару. Повне затвердіння натурального захисного складу без сикативів (природна полімеризація) відбувається в результаті природної реакції з киснем, що, звичайно, потребує довшого часу (від 2 до 14 діб – поверхневе висихання на дерев’яній вагонці, брусі і зрубі – в залежності від породи дерева, вологості, температури повітря та сонячного освітлення). Експлуатація дерев’яної підлоги дозволяється не раніше 30 днів після нанесення. Для споживачів довгий термін висихання натурального покриття може становити певні незручності, але це – єдина незручність, якою варто свідомо пожертвувати заради чистоти середовища проживання та кращої якості захисного шару.

Поряд з абсолютною безпекою для здоров’я людини та навколишнього середовища, що важливо при застосуванні в обробці інтер’єрів, 100% натуральні захисні покриття для деревини значно надійніші і довговічніші за їхні синтетичні аналоги при застосуванні на зовнішніх стінах будинків та на інших конструкціях з дерева в умовах постійних атмосферних впливів. Така надійність пояснюється хорошими паропропускними властивостями(відсутність накопичення вологи в дереві) та надзвичайною стійкістю до перепадів температур та до ультрафіолетового випромінювання ряду натуральних (природних) компонентів, які використовуються в натуральних захисних складах для дерева.

Рекомендації з правильного захисту фасадів(зовнішніх стін) дерев’яних будинків

ЧИТАЙТЕ НА ДАНІЙ СТОРІНЦІ

Компанія “Едельвейс” принципово дотримується умов 100% екологічності і натуральності у виробництві власних захисних складів для дерева і ми не йдемо на жодні компроміси з сучасними маркетинговими хитрощами на шкоду екології і якості.

Нашою місією є діяльність по забезпеченню можливостей і умов для якнайбільшої кількості людей проживати в здоровому екологічно чистому середовищі та використовувати насправді якісні будівельні матеріали для будівництва свого житла.

Спеціалістами компанії «Едельвейс» розроблено асортимент унікальних продуктів для захисту дерева, які об’єднані однією спільною рисою – уся наша продукція виготовляється виключно ( 100% ) з натуральних компонентів. Продукція ТМ “Едельвейс” не містить нафтових розчинників взагалі. Також, жоден із продуктів “Едельвейс” для захисту дерева не містить формальдегідів, біоцидів, будь яких затверджувачів (солей металів) та інших небезпечних для здоров’я речовин. В основу засобів для захисту дерева «Едельвейс» покладено використання споконвічних природних компонентів, які використовувались теслярами напротязі віків – натуральні рослинні олії, натуральні воски, витяжки з трав і природної живиці, бджолиний прополіс та інші.

Ми піклуємось про безпеку та екологічну чистоту Вашого житла.